6 تکنیک گویندگی در رادیو

6 تکنیک گویندگی در رادیو

author
1 سال پیش
بازدید : 794
نویسنده : رضا محمدی

یکی از سختترین اجراهای گویندگی، مربوط به بخش رادیو است. زنده بودن برنامه‌های رادیویی، هماهنگی با اتاق فرمان و گاهاً تعامل مستقیم با شنوندگان در تماس‌های رادیویی نیازمند مهارت بالای گویندگی است. برای گویندگی در رادیو، تکنیک‌های زیادی وجود دارد. اگر قصد دارید قدرت و مهارت گویندگی خود را بالا ببرید، ۶ تکنیک زیر را دنبال کنید:

 

۱. کلمات را کامل و واضح ادا کنید.

 

کامل ادا نکردن کلمات یا شل و وارفته ادا کردن جملات، یکی از بدترین اتفاقات در گویندگی است. با هر صدا و سرعتی که صحبت می‌کنید، باید بتوانید کلمات را کامل و واضح ادا کنید. شنونده باید کلمات، عبارات و جملات را به صورت کامل بشنود. برای این کار جملات آسان و سخت را با سرعت‌ها و لحن های مختلف با صدا بلند بخوانید؛ و همواره کلمات دشوار یا جملات سخت را به صورت صحیح تلفط کنید و با خود تکرار و تمرین داشته باشید.

ممکن است در ابتدای راه، کمی برایتان سخت باشد؛ پس می‌توانید از سرعت گفتارتان کم کنید اما به وضوح و کامل ادا شدن کلمات و جملات بیشتر دقت کنید. به صورت شمرده شمرده کلمات را بیان کنید؛ با این کار به مرور از درست بودن نحوه ادای کلماتِ خود اطمینان پیدا می‌کنید و آماده مهارت‌های پیچیده‌تر گویندگی می‌شوید. آنگاه به مرور زمان، سرعت ادا کردن کلامتان را هم افزایش دهید.  

 

۲. ضرب آهنگ کلام را رعایت کنید.

 

گاهی در یک مکالمه دو نفره قصد دارید مطلب مهمی را به طرف مقابل بگویید؛ اما به خاطر لحن و به جا نگفتن آن موضوع، از اهمیت آن مطلب در نظر مخاطبتان کاسته می‌شود! حال فرض کنید در رسانه رادیو که هزاران نفر مخاطب آن هستند، ارزش و اهمیت موردی که قرار است در اجرای خود به آن بپردازید، به درستی بیان نشود!

برای آنکه بتوانید در مجموعه‌ای جملات، به بهترین نحو هدف کلام را به مخاطب خود انتقال دهید ۳ مرحله را به شما پیشنهاد میکنیم:

نقطه لنگرگاهی پیامی که قصد انتقال آن را دارید را دریابید.
 برای نحوه بیان خود ضرب آهنگی در نظر بگیرید.
 لحن و سرعت کلام خود را برای بیان اصل مطلب مدیریت کنید.
اینگونه می‌توانید بسته به جملات و ارزشی که در انتقال پیام دارند، به هر یک وزنی بدهید و مطلب را طوری به مخاطب انتقال دهید که به اهمیت آن و نکات اصلی کلام شما پی ببرند.

 

۳. با اعتمادبه‌نفس صحبت کنید.

 

خود شما به عنوان شنونده حرف‌های کسی که دو به شک صحبت می‌کند را می‌پذیرید؟! تصور کنید رادیو را روشن می‌کنید و گوینده در حال صحبت کردن از آلودگی هوا است: "این طور که پیداست، آلودگی هوای تهران از روزهای قبل بیشتر شده! اء... شاید بشه گفت اء... هیچ راه حل قطعی تا الان برای این مشکل شهر تهران پیدا نشده!"

نوع بیان این جملات که پر از مکث و عباراتی است که نشان می‌دهد به کلامتان اعتماد ندارید؛ نه تنها نکته‌ای منفی برای اجرایتان به شمار می‌رود بلکه شنوندگانتان به شما اعتماد نخواهند کرد.

 باید به خودتان و اجرایتان اطمینان داشته باشید و با اعتماد به نفس اجرا کنید. باید همواره با خودتان تمرین کنید که تمام متن‌هایی که به شما داده شده را به گونه‌ای بخوانید که گویی از زبان و کلام خودتان است.

 

۴. از صدایتان مراقبت کنید.

 

صدای شما ابزار کار شماست. پس باید همواره مراقبش باشید! نحوه نفس کشیدن روی حنجره شما تاثیر گذار است! همواره عمیق نفس بکشید. تنفس سطحی از راه سینه باعث می‌شود صدایتان ضعیف و وحشت‌زده به نظر برسد. اما نفس‌های آرام و عمیق، صدایتان را صاف می‌کند و باعث می‌شود مطمئن‌تر به نظر برسید.

آب کافی بنوشید و خواب کافی داشته باشید. نوشیدن آب را فراموش نکنید! از نوشیدن آب خیلی سرد یا نوشیدنی‌های دیگر به جای آب مانند نوشابه و ... پرهیز کنید. بهتر است همواره یک بطری آب همراه خود داشته باشید. حداقل ۷ ساعت در شب بخوابید چرا که استراحت و رفع خستگی برایتان ضروری است.

 فریاد نزنید! زمزمه هم نکنید! همه ما تجربه فریاد زدن برای تشویق تیم مورد علاقه خود را داشته‌ایم. به همین دلیل می‌دانیم پس از فریاد زدن چقدر صدایمان تحت تاثیر قرار می‌گیرد. اما شاید برایتان جالب باشد که حتی زمزمه کردن هم برای صدایتان مشکل ایجاد می‌کند. زمزمه کردن باعث کشیدگی تارهای صوتی می‌شود و همین امر روی صدایتان تاثیر منفی می‌گذارد.

 

۵. درست بایستید و بنشینید.

 

نحوه ایستادن و نشستنتان روی نحوه تنفس و در نتیجه صدای شما تاثیر گذار است. زمانی که صاف بایستید و بنشینید، به خوبی نفس می‌کشید و صدایتان قدرت نفوذ بیشتری پیدا می‌کند. در نحوه نشستن خود دقت بیشتری داشته باشید؛ چرا که اگر شانه‌هایتان افتاده و به صورت قوزکرده باشید، بخش بزرگی از قدرت صدای خود را از دست می‌دهید. 

 

۶. تمرین، تمرین و تمرین!

 

همواره تارهای صوتی خود را در حالت آماده باش نگه دارید! با ورزش‌های عضلات صورت و گردن همواره حنجره خود را آماده نگه دارید. هر روز صبح حداقل ۵ دقیقه تمرین‌های تنفسی انجام دهید. همین کار ساده تاثیر به سزایی در سلامتی حنجره‌تان دارد. باید بگویم "Celine Dion" خواننده مطرح چند زبانه، صبح خود را همواره با این تمرین‌های پایه‌ای آغاز می‌کند.

 

مطالب مرتبط

photo
تست نوشته 2

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگره...

photo
تست2

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگره...

arrow